Haber

Türkiye’de Eski Eser Kaçakçılığı ve Dolandırıcılıktan 20 Şüpheli Tutuklandı

Jandarmanın ZONGULDAK merkezli 9 ilde düzenlediği operasyonda polis kimliğiyle tarihi eser kaçakçılığı ve dolandırıcılık yaptıkları belirlenen 20 zanlı yakalanarak gözaltına alındı. Operasyonlarda 53 adet sahte altın külçesi, 13 adet fosil kalıntısı ve çok sayıda kazı malzemesi ele geçirildi. Zanlılardan biri tutuklandı.

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı ekipleri; Zonguldak, İstanbul, Ankara, İzmir, Bartın, Karabük, Bolu, Bursa ve Ordu’da Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı ve polis kimliğini kullanarak nitelikli dolandırıcılık hatası yaptığı düşünülen 20 kişi takibe alındı. Teknik takip sonucunda elde edilen delillerle 9 ilde eş zamanlı operasyonlar düzenlendi, 20 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonlarda 13 fosil kalıntısı, 2 tabanca, 1 madeni para, 1 gülle çekirdeği, 1 madenci saati, 1 polis rozeti, 1 sahte polis kimliği, 1 telsiz, 1 kök esrar ve 1 el dedektörü ele geçirildi. Operasyonda 30 sim kart, 28 cep telefonu, 1 drone, 2 tablet ve 2 bilgisayar da ele geçirildi. Şüphelilerin dolandırıcılık amacıyla gömdükleri 53 adet sahte altın külçe de ele geçirildi.

1 KİŞİ TUTUKLANDI

Çaycuma ilçesine getirilen 20 zanlı, jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Komandoların desteğiyle geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen 20 kişiden biri tutuklandı. Zanlılardan 9’u adliyedeki ifadeleri alındıktan sonra, 10’u ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu