Sağlık

Ege bilim ekibinden göz hastalıklarının tedavisi için proje

AB’nin Ar-Ge projesine TÜSEB’den destek

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasret Barut Selver ve ekibinin amniyotik zar ekstraktının gözün yüzey kök hücreleri üzerindeki etkilerini araştıracakları projesi, Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Türk Sağlık Enstitüleri (TÜSEB).

Doç. Proje kapsamında Selver ve grubu, göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan amniyon zarının çıkarılmasını kök hücre tedavisi geliştirmek için kullanacak. Proje ekibini makamında karşılayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, proje ekibini kaliteli çalışmalarından dolayı tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Projeleri hakkında bilgi veren Doç. Barut Selver, “Tüm araştırmalarımızın laboratuvar çalışmalarının büyük bir bölümü Dr. Ege Üniversitesi desteği 2023 yılı başı itibari ile daha önceki araştırma projelerimize 3 milyon TL’nin üzerinde bütçe ile bir yenisini daha ekledik. Gözün yüzey kök hücrelerinin laboratuvarda çoğaltılması ve klinik uygulamaları konusunda on yılı aşkın süredir çalışmalar yürütüyoruz. Şimdi üniversitemiz Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mesut Arıcı’nın da içinde bulunduğu grubumuzla amniyotik membran ekstraksiyonu kullanarak göz yüzeyi kök hücre tedavisini geliştireceğiz.”

Doç. Dr. Selver, “Amniyotik membran ekstraktının ürünleştirilmesi konusunda endüstri ortaklarıyla çalışmaya devam edeceğiz. Bu proje ile amacımız, dirençli göz yüzeyi hastalıkları için ileri medikal tedavi ürünlerini ülkemizin öz kaynaklarını kullanarak kullanıma sunmak ve bu konudaki Ar-Ge çalışmalarına hız kazandırmaktır” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

darica-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu