Teknoloji

Elon Musk: Tesla’nın en büyük rakibi Çinli üreticiler

Tesla, 2019 yılında dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen pazarı olan Çin’e hızlı bir giriş yaptı ve Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ilk üretim tesisini Şangay’da açtı.

Tesla’nın Shanghai Gigafactory’sinden arabalar; Danimarka, İsviçre, İsveç, İspanya, Hollanda ve Norveç gibi birçok ülkeye ihraç edilmektedir.

Elon Musk: Tesla’nın rakibi Çinliler olacak

Elon Musk, Tesla’nın en yakın rakibinin Çinli bir otomobil üreticisi olabileceğini söyledi. Tesla’nın şu anda Çin’deki en büyük rakibi Warren Buffett merkezli otomobil üreticisi BYD.

Plug-in hibritleri hesaba katarsak, geçen yıl BYD dünya çapında 911.140 akülü elektrikli araç ve toplam 1,8 milyon araç sattı. Tesla, 2022’de toplam 1,31 milyon araba teslim etti.

Çarşamba günü Tesla’nın kar çağrısında elektrikli otomobiller için rekabet ortamı hakkında bir soruyu yanıtlayan Musk, şu sözleri kullandı:

Tesla’nın geleceği harika olacak. Çin’deki otomobil şirketlerine büyük saygı duyuyoruz. Çok iyi iş çıkarıyorlar ve dünyanın en rekabetçi şirketleri arasında yer alıyorlar. Tahminimce sorarsanız, Tesla’nın ardından bir Çinli şirket gelir diye düşünüyorum.

Çin Binek Araç Derneği’ne göre Tesla’nın Model 3’ü, 2022’de Çin’de en çok satan beşinci elektrikli otomobil oldu.

BYD ve SAIC-GM-Wuling tarafından üretilen otomobiller, 2022’de Tesla’nın Model 3’ünü geride bıraktı.

haberyomra.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu